Dziś jest
PL EN DE UK LT

Dni Orzysza i Dożynki Gminne 2021 - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Informator » Informacje i wydarzenia

Dni Orzysza i Dożynki Gminne 2021

Mieszkańcy Gminy Orzysz, zaproszeni goście i turyści w ostatni, wakacyjny weekend świętowali Dni Orzysza oraz Dożynki Gminne. Trzydniowe świętowanie rozpoczęło się 27 sierpnia br. rano na Plaży Miejskiej w Orzyszu, gdzie odbyły się Rodzinne Zawody Wędkarskie. Następnie o godzinie 16 - tej odbył się pokaz kulinarny z udziałem Karola Okrasy. Znany i lubiany szef kuchni wspólnie z Burmistrzem Orzysza, włodarzami miast partnerskich, samorządowcami oraz dowódcą Batalionowej Grupy bojowej NATO, przygotowywali i serwowali mazurskie fishburgery. W trakcie pikniku kulinarnego odbyła się prezentacja zespołów muzycznych z Polany Kultury.

Część oficjalną rozpoczął Burmistrz Zbigniew Włodkowski, Wicestarosta Powiatu Piskiego Marek Wysocki oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Pilarczyk. Po powitaniu gości oraz zabraniu głosu przez przedstawicieli miast partnerskich, nastąpiło wręczenie tytułu „Zasłużony dla Gminy Orzysz”, który w tym roku otrzymała Pani Lilia Świeczka lekarz medycyny rodzinnej oraz Pan prof. Zbigniew Chojnowski. Nie zabrakło również akcentu sportowego. W tym roku Klub Sportowy Śniardwy Orzysz obchodzi Jubileusz 70 - lecia istnienia. Z tej okazji na ręce prezesa klubu Pana Pawła Kubrowskiego, Burmistrz oraz Przewodnicząca Rady wręczyli medal „Za zasługi dla Gminy Orzysz”. Okolicznościowy ryngraf wręczył Wicestarosta. Do życzeń dołączyła również obecna na uroczystościach Pani Senator RP Małgorzata Kopiczko, która z okazji tak zacnego Jubileuszu wręczyła  list gratulacyjny.

Część artystyczną rozpoczęła światowej sławy skrzypaczka YLO VIOLIN. Artystka rozgrzała  publiczność przed koncertem gwiazdy wieczoru Zenonem Martyniukiem, który poderwał do tańca, tłumnie zgromadzoną publiczność na Stadionie Miejskim.

Drugi dzień Święta Miasta rozpoczął się od parady samochodów zabytkowych oraz wystawy przed orzyskim Ratuszem, w której udział wzięło ponad 30 kultowych aut z polski i z zagranicy.
Miłośnicy strzelectwa mogli postrzelać na strzelnicy oraz wziąć udział w „Rodzinnym Pikniku Strzeleckim”, natomiast na Stadionie Miejskim odbył się mecz piłki nożnej oraz piknik sportowy z okazji 70-lecia KS Śniardwy Orzysz.
Na Polanie Kultury ph. „Młodzi na warsztat” odbywały się panele tematyczne, animacje, konkursy, koncerty dla dzieci i młodzieży.
Zwieńczeniem drugiego dnia Dni Orzysza była konferencja pn. „Promocja Dobrych Praktyk Gminy Orzysz z Miastami Partnerskimi”, która odbyła się w Marinie Śniardwy „Resort & Spa”. Podczas konferencji Burmistrz Zbigniew Włodkowski omówił współpracę naszej gminy z jej partnerami. W wydarzeniu wzięła udział Wicemarszałek Województwa Warmińsko- Mazurskiego Sylwia Jaskulska, Wicestarosta Powiatu Piskiego Marek Wysocki, Prezes FOWJM Magdalena Fuk oraz Wiceprezes Magdalena Jurgielewiczowa oraz przedstawiciele miast partnerskich ze Zgierza, Janowca, Niemiec z miasta Kropp, Litwy z miasta Łoździeje, Ukrainy z miasta Horoszów. Jednym z ważnych elementów konferencji było podpisanie aktu odnowienia współpracy partnerskiej Gminy Orzysz z Miastem Zgierz z okazji 20-lecia współpracy.

W niedzielę trzeciego dnia Święta Miasta odbyły się Dożynki Gminne. Tradycyjnie Gminne Święto Plonów w naszym mieście rozpoczęło się  od uroczystej Mszy Świętej w Kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Orzyszu. Następnie w korowodzie dożynkowym poczty sztandarowe, które wystawiły: Polskie Stronnictwo Ludowe, Ochotnicza Straż Pożarna Góra, Mazurska Służba Ratownicza z Okartowa, wieńce dożynkowe, zaproszeni goście, delegacje z miast partnerskich oraz mieszkańcy udali się do Ogródka Jordanowskiego, gdzie nastąpiło uroczyste otwarcie Dożynek wraz z otwarciem odnowionego Ogródka Jordanowskiego. Nowa aranżacja placu, nowa scena i zaplecze sceniczne było możliwe dzięki realizacji projektu „Kaczka podróżująca po drogach transgranicznych” w ramach programu Interreg Polska-Litwa 2020, w którym partnerem Orzysza było litewskie miasto Łoździeje.
Wręczone zostały odznaki „Zasłużony dla rolnictwa”, nadawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które otrzymali: Pan Zbigniew Smuga, Pan Krzysztof Wójcik, Pan Grzegorz Zadroga, Pan Arkadiusz Roman, Pan Jan Podeszwik, Pan Michał Nawrocki, Pan Marcin Pepel, Pan Grzegorz Jankowski.
Ważnym elementem uroczystości dożynkowych był Jubileusz 35 – lecia istnienia zespołu śpiewaczego Orzyszanki oraz koncert, który został przygotowany specjalnie na tę okazję pn. „Kochamy Orzyszanki”.

Jak co roku największe emocje wzbudziło rozstrzygnięcie konkursów dożynkowych i wręczenie nagród. Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom i wyróżnionym.

Konkurs na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy Gminy Orzysz”

I – Sołectwo Góra

II – Sołectwo Grądy

III – KWG Ogródek


Konkurs na „Najładniejsze Stoisko Wystawiennicze”

I – ŚDS

II – KGW Odoje

III – Sołectwo Grądy

 
Konkurs na „Najlepszą Nalewkę Tradycyjną”

I – KGW Nowe Guty

II – Sołectwo Góra

III – Sołectwo Dziubiele

 
Konkurs na „Najsmaczniejsze Ciasto Tradycyjne”

I – Zespół Śpiewaczy „Orzyszanki”

II – ŚDS

III – Sołectwo Dziubiele

Ostatnim punktem programu była zabawa taneczna z zespołami Disco Polo.

Zakończyło się trzydniowe święto miasta Dni Orzysza i Dożynki Gminne 2021. Tegoroczny trzydniowy program, przygotowany został z myślą o mieszkańcach, w różnym wieku, gustujących w różnych gatunkach muzycznych i artystycznych. Cieszymy się, że po rocznej przerwie mogliśmy znów wspólnie obchodzić najważniejsze święta naszego miasta.

Wszystkim osobom, instytucjom serdecznie dziękujemy za pomoc w przygotowaniu tego wydarzenia. Dzięki Państwa poświęceniu i sprawnemu działaniu, kolejne Dni Orzysza i Dożynki przebiegły sprawnie i bezpiecznie.


fot. Agata Borchet, Agata Krasińska, Jacek Gwiazdowski

Drukuj | Wyślij znajomym | 2021-09-07 15:08 | Agata Borchet

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too