Dziś jest
PL EN DE UK LT

Koleją na poligon - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Informator » OWSP
reklama

Koleją na poligon

Już 3 czerwca „Zawiszacy” 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej rozpoczną szkolenie poligonowe w Drawsku Pomorskim. W szkoleniu weźmie udział ponad 2000 żołnierzy brygady. Wraz z nimi na poligon pojedzie kilkaset jednostek sprzętu.

2013 rok to okres intensywnych przygotowań żołnierzy 15 Brygady Zmechanizowanej do udziału w ćwiczeniu pk. „Dragon’13”. W lutym i marcu „Zawiszacy szkolili się na poligonie w Orzyszu, czerwiec to szkolenie w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim. Na obiektach poligonowych będzie doskonalić swe umiejętności ponad 2000 żołnierzy mających do dyspozycji kilkaset jednostek sprzętu. Aby przemieścić tak dużą ilość ludzi i pojazdów już od końca drugiej dekady maja z Orzysza na poligon w Drawsku wyjeżdżały transporty operacyjne. 

Załadowanie sprzętu na transport kolejowy nie jest rzeczą łatwą. Aby mógł on bezpiecznie podróżować, nie wystarczy jedynie wprowadzić pojazdy na wagony. Cały proces kończy dopiero odpowiednie zabezpieczenie sprzętu. Koła lub gąsienice muszą zostać unieruchomione klinami a pojazdy specjalnymi pasami. Ważne też, aby pojazdy nie przekraczały tzw. skrajni. Jest to szerokość, poza którą nie mogą wystawać żadne elementy przewożonego sprzętu. Tego, jak odpowiednio przygotować i zabezpieczyć sprzęt podczas przemieszczania transportami kolejowym żołnierze uczyli się jeszcze w kwietniu. Miesiąc później mieli okazję wcielać swe umiejętności w czyn.

Przemieszczenie ludzi i sprzętu zostało prawie zakończone. Ostatni transport operacyjny ruszył przed Bożym Ciałem. Jeszcze tylko kilka kolumn samochodowych dotrze na poligon i już 3 czerwca „Zawiszacy” rozpoczną szkolenie w Drawsku.

Tekst i zdjęcia: kpt. Dariusz Guzenda

Drukuj | Wyślij znajomym | 2013-05-31 14:25 | Justyna Bosińska

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too