Dziś jest
PL EN DE UK LT

„Sprawdź czy Twoje picie jest bezpieczne” - lokalna debata - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Zdrowie » Kampania "Sprawdź czy twoje picie jest bezpieczne"

„Sprawdź czy Twoje picie jest bezpieczne” - lokalna debata

To hasło ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej, której organizatorem jest Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Kampanii tej patronuje m.in. Senat Rzeczpospolitej Polskiej, Biuro Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce oraz Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

                     

    Nasza gmina jako jedna z 1377 gmin w Polsce i jedna z 64 na 116 w województwie warmińsko – mazurskim przyłączyła się do tej kampanii. Organizatorem kampanii w gminie Orzysz jest Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Orzyszu. Włączając się do kampanii chcemy zachęcić mieszkańców naszej gminy do oceny własnego modelu picia oraz odpowiedzi na pytanie – czy moje picie jest bezpieczne ? Chcemy ostrzec przed zagrożeniami, jakie mogą pojawić się w związku z piciem  alkoholu. Kampania adresowana jest do wszystkich mieszkańców, a szczególnie adresowana jest do dorosłych konsumentów napojów alkoholowych – także tych, którym wydaje się, że piją niewiele. Celem naszym jest ograniczenie liczby osób pijących ryzykownie i szkodliwie oraz przekazanie wiedzy na temat szkód jakie wiążą się ze spożywaniem alkoholu. Z badań wynika, że liczba osób pijących ryzykownie i szkodliwie kształtuje się w Polsce na poziomie 4 mln i jest tym samym ponad cztery razy większa niż populacja osób uzależnionych od alkoholu (około 863 tyś.).  Z badań Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że alkohol jest trzecim czynnikiem ryzyka powodującym choroby i zgony ludzi na świecie (po nadciśnieniu tętniczym i nikotynie), a region europejski jest największym producentem i konsumentem napojów alkoholowych. Ponad 60 typów różnego rodzaju chorób ma związek z alkoholem. Badania CBOS z 2008 roku pokazują, że w społeczeństwie funkcjonuje stereotyp dotyczący piwa jako najmniej szkodliwego napoju alkoholowego. Tymczasem wypijając szklankę piwa (250 ml), lampkę wina (100 ml) lub kieliszek wódki (30 ml) wprowadzamy do organizmu taką samą  ilość alkoholu etylowego. Celem kampanii nie jest nakłanianie do całkowitej abstynencji (choć ta w przypadku niektórych osób, np. młodzieży i kobiet w ciąży czy kierowców jest konieczna), ale przekazanie, kiedy picie staje się ryzykowne i jakie są    granice tego ryzyka.

     W dniu 3 czerwca 2009 roku o godz. 13.30 w Środowiskowej Świetlicy Opiekuńczo-Wychowawczej w Orzyszu odbyła się lokalna debata na którą zaproszeni zostali przedstawiciele różnych środowisk z gminy Orzysz (lekarze, nauczyciele, sportowcy, sprzedawcy, księża, wojsko, policja, członkowie GKRPA). Celem debaty było dostarczenie wiedzy na temat  tego, jak alkohol działa na organizm człowieka i jakie szkody zdrowotne, społeczne i psychologiczne powoduje ryzykowne jego spożywanie. Przekazane zostały wskazówki, jak sprawdzić własny wzór picia. Mówiono również co to jest porcja standardowa alkoholu, jak nie przekraczać limitów picia o niskim ryzyku i jakie są to limity oraz czy alkohol na każdego działa tak samo. Prezentacji kampanii dokonała Pani Agnieszka Sosnowska – Krzyżówek – edukator Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a o działaniach w gminie Orzysz mówił Pan Jacek Foszczyński  - przewodniczący zespołu GKRPA w Orzyszu. Uczestnikom spotkania zostały przekazane materiały do realizacji w swoich środowiskach  zadań w ramach wspomnianej kampanii. 

     Więcej informacji o ogólnopolskiej kampanii Sprawdź czy Twoje picie jest bezpieczne oraz o problematach alkoholowych znajduje się na stronie  www.parpa.pl, www.wyhamujwpore.pl  oraz na stronie www.orzysz.pl

Zdzisław Bosiński – przewodniczący GKRPA

Drukuj | Wyślij znajomym | 2009-06-05 09:20 | Agnieszka Górecka

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too