Dziś jest
PL EN DE UK LT

WEEKEND NA MAZURACH Z KAJKĄ - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Kultura » Michał Kajka - Poeta Mazur

WEEKEND NA MAZURACH Z KAJKĄ

Dnia 3 sierpnia br. w ramach projektu „Mazurskie Obchody 150 rocznicy urodzin Michała Kajki - Michał Kajka Poeta Mazur” odbył się WEEKEND NA MAZURACH Z KAJKĄ.

 

Rajd rowerowy i spływ kajakowy „Śladami Michała Kajki” to impreza zorganizowana przez Urząd Miejski w Orzyszu. Współorganizatorami przedsięwzięcia byli: Starostwo Powiatowe w Ełku, MOSiR w Ełku, Muzeum Michała Kajki w Ogródku, Dom Kultury w Orzyszu, Stowarzyszenie Kultury Nieestradowej im. M. Kajki w Ogródku.

Ponad jedenastogodzinną przeprawę po terenach mazurskich rozpoczęliśmy o godz. 8:30 ruszając rowerami z dwóch miejsc – Orzysza oraz Ełku. Orzyszanie rozpoczęli swoją trasę w Orzyszu, następnie przemieszczali się przez niezwykłe miejscowości: Odoje, Czarne, Pańska Wola, Pańska Wola Osada i Skomack Wielki. Z kolei ełczanie rozpoczęli trasę w Ełku przemieszczając się poprzez tajemnicze wsie: Chruściele, Szarek, Mącze, Mostoły, Pistki, Klusy i kończąc w Ogródku.

Rajdowicze pokonując malownicze i urokliwe szlaki swoich gmin spotkali się na półmetku - przy Muzeum Michała Kajki w Ogródku. Tam po krótkiej przerwie pani Elżbieta Nieszczerzewska – Kustosz Muzeum przeprowadziła nas przez życie, twórczośc oraz skromne progi mazurskiego wieszcza. Kończąc wizytę w Ogródku Burmistrz Orzysza Jan Aleszczyk złożył kwiaty na grobie poety, zaś uczestnik wycieczki zapalił symboliczny znicz.

Weekend z Kajką przeżyliśmy pod czujnym okiem Telewizji Polskiej – oddział Olsztyn.

Droga powrotna była tylko jedna – poprzez jeziora Kaleńskie, Rostki i Orzysz, przez które przemykały 33 kajaki. Ta prawie czterogodzinna przeprawa przez trzciny, konary drzew i inne „atrakcyjne utrudnienia” dostarczyły niesamowitych wrażeń, umożliwiając obcowanie sam na sam z naturą oraz poznanie historii i bogatej kultury regionu. Czas spędzony w kajaku był nie tylko wyzwaniem, ale również relaksem dla osób preferujących aktywne formy spędzania wolnego czasu. Bo przecież świat przyrody widziany z kajaka dostarcza niezapomnianych wrażeń estetycznych.

Metą tego dnia był teren Wojskowego Domu Wypoczynkowego w Orzyszu, gdzie czekał na uczestników posiłek przygotowany na grillu, ognisko i kromeczka regionalnego smalczyku z ogórkiem.

Żegnając się z uczestnikami Z-ca Burmistrza Orzysza Dariusz Kizling pogratulował wszystkim doskonałej współpracy, dzięki której bezpiecznie i sprawnie wszyscy pokonali zarówno trasę rowerową, jak i szerokie wody jezior. Jednocześnie podziękował za zaufanie i chęc udziału w imprezie zapraszając do dalszej współpracy z Gminą Orzysz.

Aktywnie spędzona na wpół słoneczna niedziela, pełna wrażeń, pięknych krajobrazów i aktywnego wypoczynku pozostawiła w pamięci uczestników niezapomniane wrażenia: „ostatni raz tak dobrze się bawiłam kilkadziesiąt lat temu. Jestem bardzo szczęśliwa, że wzięłam udział w wyprawie” – powiedziała na koniec jedna z uczestniczek.

Mamy nadzieję, że tego typu przedsięwzięcia, dzięki naszym mieszkańcom oraz przybywającym do nas turystom, na stałe wpiszą się w kalendarz imprez naszej Gminy. Wiemy, że warto! Do zobaczenia za rok.

FOTOGALERIA

 

Drukuj | Wyślij znajomym | 2008-08-04 14:22 | Agnieszka Górecka
Pokrewne (tag): kajka spływ kajakowy

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too      Stronę monitoruje stat24