Dziś jest
PL EN DE UK LT

Inauguracja "Mazurskich obchodów 150 rocznicy urodzin Michała Kajki" - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Kultura » Michał Kajka - Poeta Mazur

Inauguracja "Mazurskich obchodów 150 rocznicy urodzin Michała Kajki"

Dnia 6 marca 2008r. w Ośrodku Caritas w Orzyszu odbyła się uroczysta inauguracja Mazurskich Obchodów 150 rocznicy urodzin Michała Kajki - projektu, z którego inicjatywą wystąpiła Gmina Orzysz.

Mazury to kraina szczególna, obdarzona nieskażonym środowiskiem naturalnym, zróżnicowanym krajobrazem, pięknymi kompleksami leśnymi, jeziorami, rzekami. Mazury to również niepowtarzalna kultura pogranicza, w której wyrósł Michał Kajka. Zawirowania historii XX wieku sprawiły, że nie zawsze doceniano wyjątkowość Mazur. Ten niechlubny okres z pewnością mamy już za sobą. Najlepiej świadczy o tym fakt, że idea uhonorowania jednej z najważniejszych postaci dla kultury mazurskiej i kultury polskiej, zjednoczyła praktycznie wszystkie samorządy regionu Mazur. Z ogromną satysfakcją Gmina Orzysz pragnie zauważyć, że jesteśmy współorganizatorami przedsięwzięcia, w którym uczestniczy 11 samorządów, 16 instytucji i organizacji pozarządowych, autorytety naukowe. W ramach obchodów odbędzie się ponad trzydzieści przedsięwzięć o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim, promujących postać poety, kulturę mazurską oraz różne przejawy lokalnej aktywności kulturalnej i społecznej.

Projekt adresujemy do mieszkańców Mazur, oraz do turystów którzy w okresie wakacji licznie odwiedzają nasz region. W planowanych przez nas przedsięwzięciach przeszłość przeplata się z teraźniejszością, co dobrze odzwierciedla tytuł jednego z nich „W tyglu sztuk mieszamy tradycję z nowoczesnością”. Zapraszamy do zaprzyjaźnienia się z twórczością Michała Kajki  i innych mazurskich poetów. Zachęcamy jednocześnie do własnych poszukiwań artystycznych i poznawczych. Tworzymy w ten sposób nowy etap kultury mazurskiej XXI wieku. Michał Kajka był zakochany w Mazurach. Naszą wspólną intencją jest to, by przy wsparciu poety zarazić nas wszystkich miłością do Mazur. Jesteśmy przekonani, że Michał Kajka w pełni zasługuje na miano patrona i nauczyciela patriotyzmu lokalnego, umiłowania „małej ojczyzny”, poszanowania tradycji.

„Szanowni Państwo, Mazurskie Obchody 150 rocznicy urodzin Michała Kajki uważam za otwarte”, tymi słowami Z-ca Burmistrza Orzysza p. Dariusz Kizling rozpoczął uroczystości inauguracyjne, powitał zaproszonych gości oraz wygłosił kilka słów na temat idei całego przedsięwzięcia. Głos zabrał także Podsekretarz Stanu p. Zbigniew Włodkowski - przedstawiciel Ministerstwa Edukacji.
Uroczystość obchodów prowadziła p. Jagienka Perlikiewicz-Kass - Gospodarz Muzeum K.I.Gałczyńskiego w Praniu. Obchody przeplatały utwory muzyczne w wykonaniu Państwa Pauliny (fortepian) i Pawła (skrzypce) Kuklińskich, m.in. „Humoreska” Jana Dworzaka, „Taniec węgierski” Johanessa Brahmsa, „Cierpienia miłosne” Fritza Kreislera, „Kujawiak” Henryka Wieniawskiego, „Czardasz” Vittorio Contiego, „Walc” Igora Frołowa, „Largo” Veraciniego.
Nowinki i ciekawostki dotyczące życia i twórczości Michała Kajki wygłosił w swym referacie o poecie prof. Zbigniew Chojnowski - historyk literatury, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, autor monografii „Michał Kajka. Poeta mazurski”.
Podczas przebiegu inauguracji w tle wyświetlona została prezentacja multimedialna, przygotowana przez Dom Kultury w Orzyszu, przedstawiająca m.in. zdjęcia Muzeum w Ogródku, rękopisy Michała Kajki, zdjęcia z letnich koncertów - Ogródka Muzyki, informacje o organizatorach, partnerach, sponsorach.
W trakcie spotkania odbyła się promocja płyty „Czegóż pragniesz więcej”, wydanej przez Muzeum Michała Kajki w Ogródku - oddział Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu. Na płycie znajduje się 16 wierszy Michała Kajki wykonanych przez wybitnych aktorów scen warszawskich p. Mariusza Benoit i p. Wojciecha Wysockiego.
Należy wspomnieć, iż p. Wojciech Wysocki zaszczycił nas swoją obecnością podczas inauguracji i znakomicie zaprezentował wybrane wiersze Michała Kajki.
Organizatorem spotkania był Burmistrz Orzysza Jan Aleszczyk, współorganizatorem i aranżerem inauguracji: Dom Kultury w Orzyszu, Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu oraz Stowarzyszenie Kultury Nieestradowej im. M.Kajki w Ogródku.

Drukuj | Wyślij znajomym | 2008-03-06 16:43 | Agnieszka Górecka
Pokrewne (tag): kajka

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too      Stronę monitoruje stat24