Dziś jest
PL EN DE UK LT

Burmistrz Orzysza uzyskał absolutorium - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Informator » Informacje i wydarzenia

Burmistrz Orzysza uzyskał absolutorium

Radni po przeanalizowaniu materiałów z wykonania budżetu, zapoznaniu się z pozytywną opinią Komisji Rewizyjnej oraz Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie jednogłośnie udzielili absolutorium dla Burmistrza Orzysza

W pierwszym kwartale  2020 roku świat obiegła zatrważająca wszystkich informacja o rozpowszechniającej się epidemii koronawirusa. Wprowadzane kolejno obostrzenia w państwach Europy i świata dotknęły również Polskę. Skutki pandemii koronawirusa zauważalne są również w każdej gminie w kraju, również w naszej. Jednak nie pozwoliliśmy aby kryzys zatrzymał realizacji najważniejszych zadań. Zrobiliśmy wszystko co możliwe, aby dostosowywać się do sytuacji i działać tak, aby mieszkańcy jak najmniej odczuli negatywne skutki ogólnokrajowego załamania gospodarczego.

Mniejsze wpływy do kasy gminy

Ogłoszony stan epidemii radykalnie zmniejszył i nadal zmniejsza dochody gmin. Wpływy do budżetów samorządów już wcześniej zostały osłabione z powodu zmian podatkowych wprowadzonych przez rząd w 2019 roku. W wyniku zmian w podatku PIT, podwyższenia płacy minimalnej, podwyższenia płac nauczycieli oraz niedoszacowania wysokości subwencji oświatowej gmina Orzysz, podobnie jak inne miasta i gminy w Polsce, znalazła się w niezawinionej przez siebie trudnej sytuacji finansowej. Z tego powodu dochody naszej gminy zmniejszyły się o około 1,6 mln złotych. Natomiast wpływy z lokalnych podatków w pierwszym półroczu 2020 roku łącznie zmniejszyły się o 100 tys. zł. Owe zmiany skutkowały wprowadzeniem oszczędności w wydatkach bieżących urzędu i jednostek organizacyjnych gminy. Zamrożone zostały płace, odwołane zostały wydarzenia kulturalno – promocyjne, zawieszono program  budżetu obywatelskiego „Wspólne Podwórko”. Czasowo zostało wyłączone oświetlenie uliczne oraz ograniczono zużycie energii elektrycznej w budynkach użyteczności ulicznej. Podjęte działania przyniosły wymierne oszczędności.

Bez zmian w realizacji zaplanowanych zadań inwestycyjnych

Wspólnie z radnymi postanowiliśmy, że mimo trudności finansowych rozpoczęte i nowozaplanowane inwestycje na 2020 rok w naszej gminie będą realizowane zgodnie z planem. Nie zwolniliśmy tempa jeśli chodzi o pozyskiwanie środków zewnętrznych na nowe zadania.  Nie rezygnowaliśmy z realizacji nowych inwestycji, na które uda się pozyskać dofinansowania zewnętrzne. W takim przypadku zabezpieczamy środki na pokrycie niezbędnej wpłaty własnej na ich realizację. Jeśli sytuacja z wpływami do gminnej kasy do tego czasu nie unormuje się, będziemy posiłkowali się emisją obligacji lub kredytem, a warto tu podkreślić, że są one w tej chwili bardzo tanie. Wierzę jednak, że w tym roku nie będzie to potrzebne, tym bardziej, że otrzymaliśmy wsparcie z budżetu  państwa bezzwrotną dotację w wysokości 1,7 mln  złotych w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wychodzę z założenia, że „jutro” będzie normalnie i samorząd musi być na to dobrze przygotowany. Dokładamy więc wszelkich starań i koncentrujemy nasze działania w taki sposób, aby tak właśnie było.

Umiemy pozyskiwać fundusze zewnętrzne

Mija półtora roku obecnej kadencji samorządu, a w naszej gminie wartość zrealizowanych inwestycji i tych na które podpisaliśmy umowy o dofinansowanie przekroczy niewyobrażalną dotychczas kwotę 55 milionów złotych.

Niektóre z  inwestycji są wieloletnie i będą realizowanie na przestrzeni dwóch, trzech lat. Łączny koszt dofinansowania na dzień dzisiejszy to kwota około 30 milionów złotych. Najważniejszą inwestycją, a zarazem najbardziej kosztowną i najbardziej oczekiwaną jest budowa nowej ekologicznej ciepłowni wraz z sieciami  ciepłowniczymi o wartości 34 824 289 złotych. W ramach tej inwestycji podłączone zostaną do systemu ciepłowniczego wszystkie budynki wielorodzinne i koszary wojskowe. Planowany termin zakończenia budowy to rok 2022.

Ponadto już za kilka tygodni rozpoczną się następujące inwestycje: przebudowa Ogródka Jordanowskiego, placu z pomnikiem „1920”, budowa sieci wod-kan w Piankach, budowa ulicy 1 Maja, budowa Sali rehabilitacyjnej przy ZSP w Okartowie, remont pomieszczeń piwnicznych w Ratuszu z przeznaczeniem na świetlicę socjoterapeutyczną dla dzieci i młodzieży i budowa przystani kajakowej przy muzeum.

Inwestycje zakończone lub będące na ukończeniu to: sieć wodno kanalizacyjna w Mikoszach, Grądach i ul. Leśnej, modernizacja i przebudowa budynków powojskowych przy Domu Kultury, adaptacja pomieszczeń w Ratuszu na bibliotekę miejską, budowa kolejnych dwóch świetlic wiejskich w Mikoszach i Dziubielach, budowa oświetlenia przy ul. Wojska Polskiego i ul. Osiedle Robotnicze, budowa drogi w Nowych Gutach, budowa boiska wielofunkcyjnego przy ZSP w Okartowie, modernizacja stadionu miejskiego.

Złożyliśmy wnioski na modernizację: oczyszczalni ścieków w Mikoszach Osada, na budowę nowego targowiska i przebudowę ulicy Słonecznej.

Drodzy mieszkańcy naszej pięknej gminy, jak widać jesteśmy skuteczni w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych. Jednak obecnie najważniejsze jest to, abyśmy byli zdrowi, a koronawirus tak jak dotychczas niech nas omija. Drodzy Państwo przyjmijcie moje życzenia - bądźcie bezpieczni, zdrowi, bądźcie pełni nadziei. Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie.
   
Drukuj | Wyślij znajomym | 2020-09-10 10:46 | Agata Borchet

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too