Dziś jest
PL EN DE UK LT

Defibrylator w Ratuszu - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Informator » Informacje i wydarzenia

Defibrylator w Ratuszu

W dniu 27 września, spotkaniem z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą OSP Orzysz zakończył się projekt, którego celem była nauka pierwszej pomocy skierowany do mieszkańców gminy Orzysz, zrealizowany w ramach projektu "Zrób to z radością". Projekt sfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Interreg Lietuva – Polska, a realizowany na mocy umowy zawartej z Gminą Orzysz przez Pielęgniarstwo Ratunkowe OL-MED - Marzena Semenowicz przy współudziale Biura Obsługi Firm - Mariusz Semenowicz oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Orzyszu.

W ramach projektu zorganizowano dziesięć warsztatów, podczas których mieszkańcy naszej gminy mogli w sposób praktyczny – z wykorzystaniem fantomów, defibrylatorów automatycznych, a także doświadczenia i wiedzy ratowników prowadzących zajęcia – nauczyć się jak w sposób praktyczny udzielić pomocy osobie poszkodowanej, w sytuacji zagrożenia życia. W warsztatach uczestniczyli uczniowie orzyskich szkół oraz przedszkoli, uczestnicy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działkowcy Pracowniczych Ogrodów Działkowych Tulipan, uczestnicy imprez organizowanych na terenie gminy, członkowie MDP przy OSP Orzysz, a także podopieczni i pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Orzyszu.

Zrealizowany projekt przyniósł też wymierne korzyści dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Orzyszu, która otrzymała: deskę ortopedyczną pediatryczną, zestaw nagłośnienia, maty do prowadzenia zajęć z zakresu I pomocy, defibrylatory AED a także koce termiczne oraz maseczki do prowadzenia resuscytacji.

Z projektu skorzystali też wszyscy mieszkańcy Orzysza. Kilka tygodni temu na budynku Ratusza zamontowany został pierwszy w gminie i powiecie piskim publiczny defibrylator AED. Urządzenie to (z angielskiego: Automated External Defibrillator) analizuje rytm pracy serca poszkodowanego i podejmuje decyzję o tym, czy jest konieczna defibrylacja. Jeśli tak, kieruje impuls elektryczny za pomocą elektrod i tym samym pomaga przywrócić prawidłowy rytm serca. To urządzenie automatyczne, które może być używane przez osoby nieposiadające wykształcenia medycznego. Mówiąc wprost – zwykłych ludzi. Jak przekonali się uczestnicy naszych warsztatów urządzenie jest bardzo proste w obsłudze, podpowiada co osoba udzielająca pomocy poszkodowanemu ma zrobić w danej chwili, no i przede wszystkim może uratować czyjeś życie.

„Cieszymy się, że udało nam się zrealizować założone działania, dzięki czemu wielu mieszkańców naszego miasta mogło się przekonać, że przy odrobinie chęci i zaangażowania każdy może zostać ratownikiem. Prowadzenie resuscytacji krążeniowo – oddechowej, czy to przy użyciu defibrylatora AED, czy też bez urządzenia nie jest skomplikowane i wymaga zapamiętania prostego algorytmu czynności wykonywanych po sobie, których celem jest przywrócenie akcji serca. Dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy skorzystali z naszych warsztatów, koleżankom i kolegom z OSP w Orzyszu, którzy zaangażowali się w organizację spotkań a także niezawodnej Majce Rostkowskiej, która koordynuje projekt” – powiedzieli Marzena Mariusz Semenowicz – odpowiedzialni za realizację zadania.

Drukuj | Wyślij znajomym | 2019-10-15 09:21 | Agata Borchet

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too