Dziś jest
PL EN DE UK LT

Miejsca do kąpieli w Orzyszu - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Informator » Informacje i wydarzenia
reklama

Miejsca do kąpieli w Orzyszu

W odpowiedzi na pismo z wnioskiem o przywrócenie strzeżonego ogólnodostępnego kąpieliska przy plaży miejskiej w Orzyszu uprzejmie wyjaśniam, że z dniem 1 stycznia 2018 roku zmieniły się przepisy regulujące funkcjonowanie tego typu miejsc. Od 27.07.2018 roku bezpiecznym, ogólnodostępnym miejscem do kąpieli jest „plaża wojskowa” na terenie ośrodka „Irys”.

Ustawodawca wskazał dwa typy miejsc do kąpieli tj. miejsca wykorzystywane do kąpieli i kąpieliska. Plaża miejska w Orzyszu posiadała i posiada status miejsca wykorzystywanego do kąpieli i corocznie jest to weryfikowane. Zarówno w myśl przepisów poprzednio obowiązujących jak i obecnie nasza plaża nie spełnia wymogów formalnych wskazanych dla kąpielisk. Obecnie na terenie Województwa Warmińsko-Mazurskiego funkcjonują 3 kąpieliska, utworzone jeszcze na zasadach „starych” przepisów.

Wejście w życie z dniem 1 stycznia 2018 roku nowego prawa wodnego spowodowało wprowadzenie jeszcze bardziej restrykcyjnych zapisów co do funkcjonowania kąpielisk, zaś do miejsc wykorzystywanych do kąpieli dodano określenie „okazjonalne”, co zgodnie z ustawą powoduje, że mogą one funkcjonować jedynie przez 30 dni w ciągu roku kalendarzowego.

Na jeziorze Orzysz funkcjonują dwie ogólnodostępne plaże, których grunt jest własnością gminy, a zostały wydzierżawione podmiotom zewnętrznym do prowadzenia i organizowania wypoczynku nad wodą. Są to miejsca określane zwyczajowo przez mieszkańców jak: plaża miejska oraz plaża wojskowa.

Plaża miejska funkcjonowała jako miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli w myśl przepisów z zabezpieczeniem ratowniczym i właściwym oznakowaniem w okresie 1-30.07.2018 roku. Zgodnie z ustawą nie ma możliwości wydłużenia tego terminu, dlatego też obecnie obowiązuje tam zakaz kąpieli, a osoby kąpiące się czynią to na własną odpowiedzialność.

W związku z tym w okresie 27.07-27.08.2018 miejscem wyznaczonym do kąpieli z zabezpieczeniem ratowniczym i oznakowaniem jest „plaża wojskowa”, prowadzona przez Stowarzyszenie „Irys”, a znajdująca się opodal.

Tym samym mieszkańcy przez pełen okres wakacyjny mają zapewniony dostęp do ogólnodostępnego, nieodpłatnego, zorganizowanego miejsca wykorzystywanego do kąpieli zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Wprowadzone z początkiem tego roku prawo wodne nie uwzględnia potrzeb i warunków funkcjonowania miejsc do kąpieli takich jak nasze plaże w mieście Orzysz. Jest to problem ogólnopolski i wspólnie z innymi samorządami monitujemy o zmianę przepisów w tym zakresie, co mamy nadzieję pozwoli na normalne funkcjonowanie plaż już od roku przyszłego.

  Burmistrz Orzysza - Zbigniew Włodkowski

   
Drukuj | Wyślij znajomym | 2018-08-09 09:34 | Agata Borchet

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too