Dziś jest
PL EN DE UK LT

Orzyska debata w sprawie budowy kurników - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Informator » Informacje i wydarzenia

Orzyska debata w sprawie budowy kurników

W dniu 18.04.2018 r. w sali widowiskowo – sportowej w Orzyszu, odbyło się spotkanie dotyczące planowanej inwestycji polegającej na „Budowie sześciu budynków inwentarskich – kurników o łącznej obsadzie 1 320 DJP wraz z infrastrukturą towarzyszącą na działce o nr ewid. 200/1 w miejscowości Sumki, gmina Orzysz”

  

           W spotkaniu zorganizowanym przez Komisję Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w Orzyszu udział wzięli: Burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Orzyszu Adam Myka, orzyscy Radni Tomasz Romanowski, Halina Mikucka, Elżbieta Bartkowska, pracownicy Urzędu Miejskiego Katarzyna Owczarek, Daniel Gawrych oraz mieszkańcy Gminy Orzysz. W spotkaniu uczestniczył również główny Inwestor.

              Celem spotkania była debata mieszkańców Gminy Orzysz oraz dyskusja nad przedmiotową inwestycją z możliwością zadawania pytań Inwestorowi.

            Burmistrz Orzysza przedstawił na jakim etapie prowadzonej procedury administracyjnej w sprawie wydania decyzji  środowiskowej jest planowane przedsięwzięcie. Poinformował o otrzymanych już opiniach i uzgodnieniach tj.: pozytywnej opinii sanitarnej Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Piszu, pozytywnego uzgodnienia Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku, negatywnej opinii Marszałka Województwa oraz że, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wezwał Inwestora do uzupełnienia Raportu oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko. Podkreślił iż procedura jest w trakcie i jest zapewniony udział społeczeństwa co miało odzwierciedlenie w tym spotkaniu.

            Przewodniczący Komisji Pan Tomasz Romanowski zaprosił mieszkańców do zadawania pytań, na które odpowiadał Inwestor. W trakcie dyskusji głos zabrał Przewodniczący Rady pan Adam Myka, który wskazał, iż budowa kurników dla kilkuset tysięcy kur negatywnie wpłynie na rozwój naszej gminy. Natomiast mieszkańcy najbardziej obawiają się nieprzyjemnych zapachów, skażenia wód gruntowych, ewentualnego zagrożenia ptasią grypą i wzrostem natężenia ruchu samochodów ciężarowych obsługujących tę kurzą fermę.

             Na zakończenie spotkania głos zabrał Burmistrz, który podkreślił, że jest to dla niego bardzo ważne spotkanie, bo dla niego i dla Radnych naszej gminy opinia  mieszkańców jest najważniejszym wyznacznikiem w kształtowaniu stanowiska urzędu. Podkreślił również ze nasza gmina stawia na rozwój turystyczny a wybudowane kurniki mogą wpłynąć negatywnie na wizerunek naszej gminy, jako gminy turystycznej. Podkreślił również, że wpłynęło do gminy kilkaset podpisów osób, które sprzeciwiają się tej inwestycji. Natomiast nie wpłynął ani jeden pozytywny glos za tą inwestycją. Negatywna opinia Marszalka Województwa, negatywne stanowisko mieszkańców gminy a także negatywne stanowisko osób, które są stronami tego postępowania są dla niego ważnym wyznacznikiem przy podejmowaniu przyszłych decyzji. Mieszkańcy z zadowoleniem przyjęli stanowisko Przewodniczącego Rady i Burmistrza Orzysza.

 

         

 

 
Drukuj | Wyślij znajomym | 2018-04-19 16:21 | Agata Borchet

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too      Stronę monitoruje stat24