Dziś jest
PL EN DE UK LT

Ewa Ostrowska w nas - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Kultura » Dom Kultury
reklama

Ewa Ostrowska w nas

Zaduszki Literackie z Ewą Ostrowską były spotkaniem z całym bogactwem misternie tkanych wspomnień i spuścizny po wybitnej pisarce. Zorganizowaliśmy je dzięki współpracy z rodziną P. Ewy, córką Katarzyną Kizling i synem, Witoldem Wysmułkiem.

Pierwsza część spotkania, które odbyło się 3 listopada w Pawilonie Artystycznym w Orzyszu bazowała na wspólnym oglądaniu starych zdjęć P. Ewy opatrzonych komentarzem córki Kasi. Po czym poznaliśmy szczegóły procesu twórczego P. Ostrowskiej, które zdradził nam syn, towarzyszący matce w trakcie, jak się okazało, ciężkiej i żmudnej pracy pisarskiej. Nie tylko jako obserwator, ale także współtwórca, ponieważ ostatnia powieść, której nie dokończyła mama, ukończył syn. Powieść ta nosi tytuł "Tajemnica Jolanty T.". Wysłuchaliśmy fragmentów prozy Ewy Ostrowskiej, które odczytały mieszkanki Orzysza. Ukłony w kierunku Pań Agnieszki Chaberskiej, Barbary Suchty, Krystyny Grygorowicz, Jadwigi Grad, Aldony Mataj oraz Danuty Rymuszki, które aktorsko i urokliwie zaprezentowały fragmenty twórczości P. Ewy oraz trójki jej literacko uzdolnionych dzieci. Smakowaliśmy prozy najstarszej córki, Anny Gogolewskiej, poezji i prozy średniej córki Kasi Kizling oraz prozy Witka Wysmułka. Wybrzmiała muzyka przy której pisała Ewa Ostrowska: piosenki Okudżawy oraz Żanny Biczewskiej, w wykonaniu Małgorzaty Kalinowskiej przy akompaniamencie dyr. Domu Kultury. Na zakończenie spotkania, P. Teresa Kaca zrelacjonowała projekty poświęcone Ewie Ostrowskiej, które realizowała z młodzieżą gimnazjalną pn. "Orzyski Eden" oraz "Ojczyzny Ewy Ostrowskiej".
Wszyscy uczestnicy zaduszek otrzymali na pamiątkę zbiorowe, rodzinne tomy literackie, w których wydrukowaliśmy fragmenty twórczości Ewy Ostrowskiej i trójki jej utalentowanych dzieci. Były autografy, były wzruszenia. Była wspaniała, wrażliwa publiczność, dzięki której atmosfera Zaduszek Literackich na długo pozostanie w pamięci.

Joanna Kamieniecka 

 

   
Drukuj | Wyślij znajomym | 2017-11-06 16:58 | Joanna Kamieniecka

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too      Stronę monitoruje stat24