Dziś jest
PL EN DE UK LT

Dzień Dziecka w Odojach - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Kultura » Świetlice w gminie Orzysz » Świetlica w Odojach

Dzień Dziecka w Odojach

Dnia 1 czerwca, z okazji Dnia Dziecka, została zorganizowała wycieczka Sołecka dla wszystkich dzieci z Odoj do Galindii. W wycieczce tej wzięło udział 21 dzieci i 4 opiekunów.

Galindia  to rodzaj ośrodka turystycznego, którego koncepcja nawiązuje do tradycji plemienia Galindów, zamieszkujących od V do XII wieku obszary Wielkich Jezior Mazurskich

Wyruszyliśmy autokarem sprzed przystanku w Odojach  o godzinie 11.30.Podróż minęła bardzo szybko, ale zdecydowanie w samych superlatywach. Dzieci z niecierpliwością czekały, kiedy dojedziemy na miejsce.

Na samym wjezdzie do Galindi zostaliśmy napadnięci przez Galindów. Dzieci były zaskoczone, jak również niektórych obleciał strach. Musieliśmy jak najszybciej opuścić autokar. Zostaliśmy zaprzysiężeni do wozu by udac się w miejsce kultu i obrzędów Galindów.

Przewodnik ubrany w skóry, w żartobliwy sposób przedstawił nam obrzędy dawnych mieszkańców.  

Zainteresowały nas  liczne drewniane rzeźby na terenie skansenu, a zwłaszcza figury czterech kapłanów, którzy przybyli tu, by nawracać pogan. Ciekawe były instrukcje wyryte na kamieniach dotyczące kolejnych etapów wyrabiania chleba. Również został wybrany Wódz naszego plemienia i od niego zależał nas los. Bawiliśmy się świetnie. Spędziliśmy tam półtora godziny. Czas upłyną naprawdę szybko i wszyscy byliśmy pod wrażeniem. Mogliśmy zobaczyć: Pieczary, termy, lochy demonów, studnie głodowe, uroczystości  leśne rytualnego kręgu kamiennego, skansenu i labiryntu Galindów. Zapewniony mieliśmy posiłek, który konsumowaliśmy przy pochodniach w Jaskini Wajdeloty.  Panował tam przeraźliwy nastrój ,który zatykał dech w piersiach. Wszędzie znajdowały się wielkie pająki na ścianach, poroża i kości zwierząt. Pod koniec wycieczki wszyscy udaliśmy się, aby kupić pamiątki dla siebie i naszych bliskich. W drodze powrotnej zajechaliśmy na pyszne lody w Rucianej Nidzie. Wycieczka dała nam wiele wrażeń, które na długo pozostaną w pamięci. Swoimi przeżyciami i wiadomościami podzieliliśmy się z innymi, sami zaś wzbogaciliśmy swoja wiedzę i doświadczenie. Uczestnicy i opiekunowie wycieczki: Magdalena Kulesza, Joanna Nieszala, Krzysztof Rupacz, Małgorzata Domusiewicz oraz pomysłodawczyni, Elżbieta Siergiej serdecznie zachęcają  do zwiedzenia tego pięknego miejsca.

Opracowała opiekunka świetlicy wiejskiej,
Małgorzata Domusiewicz 

Drukuj | Wyślij znajomym | 2017-07-12 08:15 | Sebastian Kwiatkowski
Pokrewne (tag): dom kultury w orzyszu

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too