Dziś jest
PL EN DE UK LT

Gminne indywidualne mistrzostwa w wypieku babki ziemniaczanej - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Kultura
reklama

Gminne indywidualne mistrzostwa w wypieku babki ziemniaczanej

W ramach projektu „Orzysz dobrze karmi turystów” prowadzonego przez Mazurskie Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej przeprowadzono gminne indywidualne mistrzostwa w wypieku babki ziemniaczanej.
Proponując 15 babek ziemniaczanych, do zawodów przystąpiło 15 osób: Irena Arnista, Krystyna Bazydło, Elżbieta Darmofał, Anna Długozima, Gabriela Duda, Elżbieta Król, Maria Kutnik, Jadwiga Man, Regina Marusińska, Marzanna Jabłońska i Grażyna Puławska, Danuta Piekarska, Anna Podkulińska, Jadwiga Skrzeczkowska i Sołectwo Odoje. Jedynym mężczyzną w grupie zawodników był Krzysztof Grądzki. Gratulujemy społecznej aktywności i męskiej odwagi do startu wśród samych kobiet!

W ramach konkursowego spotkania Elżbieta Darmofał przeprowadziła wykład nt. fenomenu babki ziemniaczanej, jako potrawy wszechpopularnej i arcysmacznej. Dla uatrakcyjnienia spotkania przygotowano także pokaz wypieku smakołyku o nazwie „jesienny sad po francusku”, czyli jabłko w cieście. Mistrzostwem w tym przypadku wykazała się Jadwiga Man, która od początku do końca przeprowadziła wyrób i wypiek zakończony degustacją. Ciastka, pomimo że proste i łatwe w przyrządzeniu okazały się bardzo smaczne, co spowodowało liczne prośby o podanie przepisu.
Organizatorzy przygotowali także dla wszystkich obecnych prezenty w postaci publikacji wydanej przez MSAL, zawierającej najciekawsze i bardzo różnorodne przepisy różnego rodzaju babek takich jak: rejbak, kućmok, pyrczok, nagus, tarciak, bulbynek, kugel, bugaj, parepac i kajzer.
Wszystkie zgłoszone do konkursu kartoflaki były smakowite i pięknie wyglądały. Widać, że w ich wykonanie włożono wiele starań, nie mówiąc już o doskonałych produktach, których użyto do wykonania babek. Wszystkim startującym należały się puchary i medale przygotowane przez organizatorów. Jednak niewielkie środki, którymi dysponowali organizatorzy pozwoliły na nagrodzenie jedynie najlepszych.
Aby ocenić zgłoszone do konkursu wyroby powołano komisję w składzie: Danuta Kochanowska, siostra Fidelis Kozak, Paweł Gałązka, Nadzieja Panasiuk i sekretarz komisji Krzysztof Marusiński.
W pierwszej kolejności jurorzy wytypowali pięć najlepszych wypieków, a spośród tych wybrano trzy wyroby mistrzowskie. Indywidualnym Wielkim Mistrzem Babki Ziemniaczanej Gminy Orzysz została Danuta Piekarska z Nowych Gut, która została nagrodzona wielkim pucharem. Zaszczytne, prawie złote medale otrzymały Wicemistrzynie Babki Ziemniaczanej Gminy Orzysz: Anna Podkulińska i Regina Marusińska.
Nagrody wręczył Radny Rady Miejskiej Orzysza Pan Krzysztof Grądzki, jeden z najaktywniejszych radnych naszej gminy. Dziękujemy Panu Krzysztofowi i jego żonie za wsparcie tego i wielu innych działań realizowanych dla potrzeb mieszkańców Gminy Orzysz.
Po nagrodzeniu zwycięzców, zebrani (ok. 60 osób) korzystając z przygotowanego poczęstunku degustowali konkursowe wyroby. Osoby chętne pozostały na dłużej bawiąc się i mile spędzając czas przy muzyce.
Konkurs był ostatnim działaniem przeprowadzonym w ramach projektu, którego istotą było wspieranie atrakcyjności turystycznej naszego regionu pod względem kulinarnym, poprzez wpływanie na podniesienie poziomu żywienia gości i turystów, czynienie go bardziej atrakcyjnym poprzez wprowadzanie potraw tradycyjnie związanych z regionem lub charakterystycznych i specyficznych dla Mazur Orzyskich.
Działania projektu „Orzysz dobrze karmi turystów” dofinansowano przez MSAL, Radnego Krzysztofa Grądzkiego, a także ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży / Ośrodka Działaj Lokalnie.

 
Drukuj | Wyślij znajomym | 2016-11-14 15:26 | Iwona Borzymowska

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too      Stronę monitoruje stat24