Dziś jest
PL EN DE UK LT

Gmina Orzysz - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Informator

Gmina Orzysz " Ambasadorem Wschodu"

GMINA ORZYSZ ZOSTAŁA WYRÓŻNIONA PRESTIŻOWYM TYTUŁEM „AMBASADOR WSCHODU” - NAGRODA WSCHODNIEJ POLSKI.
Ambasador Wschodu to Tytuł, który ma na celu uhonorować osoby, podmioty i instytucje działające na terenie wschodniej Polski oraz jej pograniczu. Początki nagrody sięgają 2013 roku.

W kategorii SAMORZĄD tytuł AMBASADORA WSCHODU otrzymały miasta: Stalowa Wola i Orzysz. Godny podkreślenia jest fakt, że w naszym mieście została zauważona aktywność samorządu i mieszkańców w obszarach: promocji miasta jako „Wojskowej Stolicy Polski”, budowanie spójnego systemu wspierania osób niepełnosprawnych, nowoczesnej infrastruktury szkolnej i zintegrowanej polityki senioralnej.Cieszy nas, że zostało to dostrzeżone przez niezależną Kapitułę Konkursową.

Dziękujemy mieszkańcom, stowarzyszeniom, pracownikom samorządowym , radnym i sympatykom naszej gminy za wspólny wysiłek w budowaniu teraźniejszości i przyszłości naszej gminy.

Drukuj | Wyślij znajomym | 2019-12-02 14:58 | Agata Krasińska

Konkurs na najlepszy produkt turystyczny

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie na najlepszy produkt turystyczny ! Czekają znakomite nagrody!
Konkurs o którym mowa organizowany jest przez Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego w ramach XI Międzynarodowych Targów Turystyki Wiejskiej i Aktywnej AGROTRAVEL&Active Life, które odbędą się w dniach 30.11-1.12.2019 r w Kielcach.


Konkurs na najlepszy produkt turystyczny podzielony na trzy kategorie:
Najlepszy produkt turystyczny funkcjonujący na obszarach wiejskich, promujący zdrowy i aktywny tryb życia;
Najlepszy produkt turystyki prozdrowotnej;
Najlepszy produkt turystyki aktywnej.

Konkurs jest bezpłatny ! Termin przesyłania zgłoszeń mija 18 listopada! Ogłoszenie wyników nastąpi podczas Uroczystej Gali XI Międzynarodowych Targów Turystyki Wiejskiej i Aktywnej AGROTRAVEL&Active Life, która odbędzie się 29 listopada o godzinie 20.00 w Hotelu BEST WESTERN Grand Hotel w Kielcach.

Załączniki

  1. Pobierz załącznik
  2. Pobierz załącznik
Drukuj | Wyślij znajomym | 2019-10-24 08:40 | Agata Krasińska

ODDAJ GŁOS NA SWOJĄ BIBLIOTEKĘ !

Orzyska Biblioteka ma szansę zostać jedną z 300 bibliotek w kraju, które wygrają nagrody w akcji KINDER "Przerwa na wspólne czytanie"!
Możemy wygrać 5000 zł na książki dla dzieci oraz 2 pufy do naszej czytelni!
Zachęcamy WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW Gminy Orzysz do głosowania !

Głos oddajemy do 4 listopada 2019 ! ( UWAGA ! Możemy oddać tylko jeden głos dziennie )

Obecnie jesteśmy na 228 miejscu z 684 głosami !

Brawo ! 

Poniżej przedstawimy link do strony, na której można głosować. ( w wyszukiwanych bibliotekach należy wpisać DOM KULTURY W ORZYSZU" )

https://www.kinder.com/pl/pl/xp/wspolneczytanie/glosowanie?fbclid=IwAR1zDvJH9Z8gzexXbsAQ2YrqjSfdgQYvNZgNgonivq5fpS9FV5QxmEB8j1s

 

 

 ODDAJ GŁOS NA SWOJĄ BIBLIOTEKĘ !

Drukuj | Wyślij znajomym | 2019-10-23 11:39 | Agata Krasińska

Gmina Orzysz

Gmina Orzysz położona w południowo-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, w powiecie piskim na ważnych szlakach komunikacyjnych Warszawa-Giżycko oraz Olsztyn-Ełk.

 

Gmina zajmuje powierzchnię 363,49 km2 (miasto 8,16 km2). Wg danych z 31 grudnia 2008r. Gminę Orzysz zamieszkuje 9.812  osób (miasto: 5.998 osób, wsie: 3.814 osób). Gminę o typowo rolniczym charakterze tworzy 26 sołectw. Zachodnią granicę stanowią brzegi największego w Polsce jeziora Śniardwy (113 km2), zwanego "Mazurskim Morzem", natomiast od wschodu jeziora: Wylewy, Druglin i Lipińskie.     

Na terenie gminy Orzysz leży ponad 20 jezior malowniczo wkomponowanych w krajobraz leśny. Niezwykłą atrakcję stanowi rozległe jezioro Orzysz o bardzo rozwiniętej linii brzegowej (pow. 1011 ha, maksymalna głębokość 36m). Na jeziorze znajduje się kilka wysp o łącznej powierzchni 73,8 ha. Wokół akwenu znajdują się ośrodki wczasowe, domki letniskowe i inne obiekty hotelarskie, tworzące bazę turystyczną. Na uwagę zasługują również inne jeziora: Ublik, Tyrkło, Rostki czy Buwełno, najgłębsze w naszej gminie (44m), z którego prowadzą szlaki wodne na jeziora Niegocin i Ublik Wielki.
Najcenniejszym bogactwem są doskonałe warunki naturalne w postaci czystych jezior (ok. 10% obszaru) oraz lasów (ponad 40% ). Środowisko pozostało nieskażone ekologicznie, ponieważ na terenie gminy nie ma znaczących zakładów przemysłowych. Tutejszą przyrodę charakteryzuje różnorodność form rzeźby terenu oraz bogactwo świata fauny i flory. Te wyjątkowe walory tworzą w efekcie doskonałe możliwości do rozwoju turystyki.
Na terenie gminy występuje szereg ważnych użytków ekologicznych. Znajduje się tu m.in. część największego i najlepiej zachowanego torfowiska niskiego na Pojezierzu Mazurskim, o nazwie Nietlickie Bagna. Występują tu ciekawe i rzadkie gatunki roślin i zwierząt (brzoza niska, goździk pyszny, pełnik europejski, żurawie, błotniaki). Przedmiotem ochrony Torfowiska Rząśniki jest zespół roślinno-krajobrazowy torfowiska oraz leśne jeziorko Suchar, stanowisko rzadkich ptaków drapieżnych. Wyspa Róż to strefa ochronna ptaków drapieżnych (bielik, kania czarna).

Wyjątkowe walory krajobrazowe i przyrodnicze przyciągają miłośników wędrówek pieszych i rowerowych, amatorów sportów wodnych, konnych przejażdżek oraz zwolenników wędkowania, grzybobrania lub łowiectwa. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. 

Drukuj | Wyślij znajomym | 2008-01-26 15:17 | Admin

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too