Dziś jest
PL EN DE UK LT

IV Przegląd piosenki żołnierskiej i patriotycznej o statuetkę TYTANOWEGO TYGRYSA - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Kultura » Dom Kultury

Wakacyjni goście Polskiego Radia Orzysz

Grono znanych i cenionych osobowości zaszczyciło nasze studio radiowe latem a wśród nich Robert Kasprzycki, Elżbieta Topolska, Piotr Malczewski oraz Piort Brysacz. Rozmowy zarejestrowano w rozgłosni radiowej przy Domu Kultury w Orzyszu a wysłuchać ich można na kanale YouTube orzyskiego DK.

29 czerwca zarejestrowaliśmy wywiad z Elżbietą Topolską – działaczką społeczną, socjolog, zajmującą się zagadnieniami kultury. Rozmowa dotyczyła odwagi do realizowania swoich pasji życiowych, niezbędnej do tego otwartości oraz umiejętności obnażania „imaginariów”. 15 lipca gościliśmy Piotra Brysacza, dziennikarza i redaktora, autora książki „Patrząc na wchód”  oraz Piotra Malczewskiego, fotografa i podróżnika,  którzy opowiadali o miejscach magicznych, książkach, Czarnej Hańczy, Budzie Ruskiej a także o  Festiwalu Literackim „ Patrząc na Wschód”, którego współorganizatorem był w tym roku także Dom Kultury w Orzyszu oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Orzyszu.
16 sierpnia odwiedził nas Robert Kasprzycki, polski poeta, pieśniarz, wokalista, muzyk i kompozytor, a także tłumacz, felietonista, recenzent i autor tekstów kabaretowych. Opowiedział o nowej dla siebie roli, którą realizuje online prowadząc vloga „Słów Łowienie”, strategiach powoływania do życia tekstu literackiego, swoich mistrzach i inspiracjach oraz sprzężeniu z gitarą i piosenką autorską.
Wszystkie wywiady dostępne są na kanale You Tube Domu Kultury w Orzyszu. Zachęcamy do wysłuchania.

Drukuj | Wyślij znajomym | 2020-09-06 10:29 | Joanna Kamieniecka

Jak minęło lato na Polanie Kultury? Twórczo i aktywnie!

Letnią ofertę artystyczną Domu Kultury w Orzyszu przyjęliście Państwo z zainteresowaniem, które przełożyło się zarówno na frekwencję jak i na efekty warsztatów.

W trakcie Plenerów na Polanie, które odbyły się czterokrotnie na świeżym powietrzu z towarzyszeniem koncertów akordeonowych na żywo, powstały kamienne ozdoby ogrodów (7 lipca), donice, wykonane różną techniką (21 lipca) a także obrazy olejne, których tematem przewodnim było hasło „kwiaty polne” (25 sierpnia). Wspólnie powołaliśmy do życia także piękną kolekcję szkiców architektonicznych współczesnego i dawnego Orzysza (12 sierpnia).

Propozycją, która podbiła serca orzyszan były także warsztaty kuglarskie, prowadzone przez instruktorów Patrycję Mańko oraz Bartłomieja Harna w dniach 11 i 28 sierpnia. Uczestnicy warsztatów mieli okazję obejrzeć pokaz kuglarski z użyciem ognia, wykonany przez grupę Kasai z Pisza. W trakcie zajęć posługiwaliśmy się w pełni bezpiecznymi ledowymi poikami kuglarskimi, atrakcyjnymi ze względu na zmieniające się barwy i kształty.

Dziękujemy licznej i międzypokoleniowej grupie warsztatowiczów, wśród których znalazły się dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy i zapraszamy do realizacji naszej śródrocznej oferty zajęciowej od września.

Joanna Kamieniecka 

 
Drukuj | Wyślij znajomym | 2020-09-06 10:06 | Joanna Kamieniecka

"Balladyna" Juliusza Słowackiego w interpretacji Orzyszan

Mieszkańcy Gminy Orzysz włączyli się do 9 edycji ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo pn Narodowe Czytanie 2020. Grupa licząca 40 osób, w tym dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy zarejestrowali w Studio Nagrań przy Domu Kultury w Orzyszu sztukę, złożoną z 5 aktów, które z kolei rozwarstwiają się na kolejne sceny. Nad pracami czuwał zespół w składzie: reżyser obsady - Ewa Stankiewicz oraz reżyser dźwięku - Krzysztof Roszko.

Prace studyjne nad rejestracją materiału zajęły 2 miesiące. Potem wszystkie zgromadzone ścieżki dźwiękowe zostały poddane masteringowi oraz obróbce artystycznej.

Dziękujemy Państwu za udział w akcji i za twórczą energię, jaką wnieśliście do studia nagrań. 

Zapraszamy do wysłuchania produktu końcowego - audiobooka zamieszczonego na kanale Youtube Domu Kultury w Orzyszu.

Premiera on-line odbyła się 5 września 2020 r. o godz. 17:00. 

Joanna Kamieniecka 

Drukuj | Wyślij znajomym | 2020-09-06 09:25 | Joanna Kamieniecka

Najpiękniejsze wieńce dożynkowe stanęły w Ratuszu Miejskim

Co roku celebrujemy w Gminie Orzysz Święto Plonów – Dożynki i chociaż wrzesień 2020 jest pełen napięcia i niepokoju związanego z sytuacją epidemiczną nie pozwolimy na to, by najpiękniejsze polskie tradycje odeszły w zapomnienie.

Symbolicznie obchodziliśmy dziś Święto Plonów, nadając mu formę jednego z najbardziej spektakularnych konkursów, organizowanych przez Burmistrza Orzysza a mianowicie  „Konkursu na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy”. W trakcie uroczystości nie zabrakło obrzędowości i pieśni żniwnych w wykonaniu Orzyszanek.

Jury w składzie, Siostra Ewa Kozak – Przewodnicząca Komisji oraz członkinie, Pani Krystyna Ziółkowska i Ewa Kurzela postanowiło przydzielić nagrody w sposób następujący:

I miejsce – Zespół Śpiewaczy Orzyszanki

II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Ogródku

III miejsce – Sołectwo Dziubiele

Dodatkowo, ze względu na sytuację epidemiczną konkurs został rozbudowany o element medialny i Organizator przyznał także nagrodę specjalną za najlepszy film prezentujący sposób przygotowania wieńca. Nagroda ta trafiła do Koła Gospodyń Wiejskich w Ogródku.

Nagrody uczestnikom wręczyli Burmistrz Orzysza, Pan Zbigniew Włodkowski oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej, Pani Anna Pilarczyk.

Dziękujemy za udział w konkursie i cieszymy się, że dzięki  Waszym pracom mogliśmy poczuć dożynkowy klimat. Jednocześnie życzymy wszystkim, abyśmy za rok spotkali się w pełnym zdrowiu na radosnej, plenerowej imprezie dożynkowej.

   
Drukuj | Wyślij znajomym | 2020-09-03 18:10 | Joanna Kamieniecka

Ruszył "Squad atrakcji terenowych"!

2 sierpnia odbyły się pierwsze zajęcia w ramach projektu pn. „Squad atrakcji terenowych – aranżacja małej infrastruktury turystycznej i zakup wyposażenia” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów wiejskich na lata 2014-2020. W ramach projektu Stowarzyszenie Squad Inicjatyw organizuje gry terenowe,dostosowane do wieku i predyspozycji uczestników a także zakupuje sprzęt i wyposażenie niezbędne do organizacji imprez na świeżym powietrzu m.in.. namioty, ławki terenowe, kompasy, kamery terenowe czy grill.

Na pierwszą grę terenową przyjechała grupa dzieci autystycznych wraz z rodzicami i opiekunami, którzy są członkami Stowarzyszenia Niebieski Miś. Atrakcje na świeżym powietrzu a przede wszystkim misja gry terenowej zajęły uczestników bez reszty. Wyzwolił się duch rywalizacji. Na zakończenie spotkania członkowie Stowarzyszenia Squad Inicjatyw  zorganizowali przejażdżki quadami. 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych taką formą spędzenia czasu do kontaktu z nami.

Tel. 501 175 923 lub 87 42 37 010 

Prezes Stowarzyszenia Squad Inicjatyw

Krzysztof Roszko 

   
Drukuj | Wyślij znajomym | 2020-08-03 10:41 | Joanna Kamieniecka

Poezja królowała w sobotni w wieczór w Ogródku. Za nami gala XVI edycji OKP im. Michała Kajki.

Oby więcej takich wieczorów na Mazurach, jak ten 1 sierpnia 2020 r. Tego dnia Ogródek ugościł poetycko-muzyczną ucztą wszystkich licznie przybyłych gości.


Wiersze laureatów zaprezentował aktor teatralny i filmowy – Piotr Machalica, który utworem Michała Kajki „Słyń piosenko” rozpoczął tegoroczną galę. Nagrody wręczyli patroni Konkursu: Starosta Piski – Andrzej Nowicki i w imieniu Burmistrza Orzysza Zbigniewa Włodkowskiego – Zastępczyni Burmistrza Beata Jażdżewska. Werdykt ogłosił przewodniczący jury tegorocznej edycji Konkursu – prof. dr hab. Zbigniew Chojnowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Jury XVI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego obradujące w składzie:
przewodniczący: prof. dr hab. Zbigniew Chojnowski oraz członkowie: Zbigniew Fałtynowicz i Marek Zagańczyk, po zapoznaniu się z 248 zestawami wierszy postanowiło nie przyznawać I nagrody
> II nagroda trafiła do Martyny Pankiewicz-Piotrowskiej z Wrocławia,
> III nagroda do Aleksandry Onopiuk z Nowych Litewnik.
Ponadto jury postanowiło uhonorować:
> I wyróżnieniem Grzegorza Baczewskiego z Warszawy,
> II wyróżnieniem Aleksandrę Jokiel z Bralina,
> III wyróżnieniem Aglaję Janczak z Warszawy.

DZIĘKUJEMY wszystkim autorom i poetom z całej Polski za podzielenie się swoją twórczością i poddanie się ocenie jury.

DZIĘKUJEMY sponsorom i patronom naszego konkursu: Staroście Piskiemu - Andrzejowi Nowickiemu, Burmistrzowi Orzysza - Zbigniewoi Włodkowskiemu, Dwumiesięcznik Literacki TOPOS i Gazeta Olsztyńska. Tegoroczna edycja wydarzenia finansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury oraz z pomocą finansową Samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

WIELKIE DZIĘKUJĘ kierujemy do wszystkich, którzy gościli wczoraj w Ogródku!

I oczywiście pracownikom Dom Kultury w Orzyszu i Muzeum Michała Kajki w Ogródku

 
Drukuj | Wyślij znajomym | 2020-08-02 17:20 | Joanna Kamieniecka

Hymn Orzysza w nowej odsłonie

W efekcie konkursu "Muzyczna Kwarantanna" powstała nowa interpretacja Hymnu Orzysza w wykonaniu lokalnej młodzieży. Prace zarejestrowano w studio nagrań przy Domu Kultury a aranżacją zajęli się instruktorzy muzyczni DK.


Finał konkursu "Muzyczna kwarantanna" na wykonanie Hymnu Orzysza odbył się 8 czerwca 2020 w Pawilonie Brzozowym. Konkurs odbył się on-line i cieszymy się, że nagrody mogliśmy już wręczyć osobiście.
Hymn Orzysza, który powstał w 2005 roku do słów P.Tadeusza Charmuszko z Suwałk i muzyki P. Jolanty Żuber z Orzysza, obchodzi w tym roku jubileusz 15-lecia. W wykonaniu orzyskich dzieci i młodzieży wybrzmiał szczególnie pięknie. Jury w osobach instruktorów muzycznych Domu Kultury, Krzysztofa Roszko i Kamila Szejdy zadecydowało o przydzieleniu nagród w sposób następujący:
I miejsce - Monika Zawadzka
II miejsce - Agnieszka Kuźmicka
III miejsce - Patrycja Biedrzycka
wyróżnienie - Zuzanna Zajkowska
wyróżnienie - Gabriela Radzikowska
wyróżnienie - Filip Adamski

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za udział w inicjatywie i za nowe wykonanie Hymnu.

 

   
Drukuj | Wyślij znajomym | 2020-07-01 22:26 | Joanna Kamieniecka
Pokrewne (tag): turystyka

Lekcja 15-To co wygląda na koniec może być nowym początkiem! Finał projektu Młodzieżowa Pozytywka

Kilka dni temu dzieci i młodzież zakończyły kolejny rok szkolny, tym samym rozpoczynając letnie wakacje. Z końcem czerwca również uczestnicy Młodzieżowej Pozytywki uroczyście zakończyli realizację projektu dofinansowanego z regionalnego konkursu grantowego Równać Szanse 2019. Pożegnania z osobami, z którymi przeżyliśmy wspaniałe chwile są zazwyczaj bardzo trudne. Tym razem nasze spotkanie było pełne radości, ciepła i wspaniałej atmosfery.

Powodem takiego stanu rzeczy nie był jednak brak zżycia uczestników projektu. Wręcz przeciwnie. Młodzież znalazła w Domu Kultury i wśród uczestników projektu swoje miejsce, swoich przyjaciół, nowe pasje i chęci do działania! Mimo formalnego zakończenia projektu postanowiliśmy dalej spotykać się i wspólnie pracować, zwłaszcza, że ostatnio było to możliwe tylko w formie on-line.

Zakończenie projektu to czas podsumowań i refleksji na temat wykonania planu i efektów jakie przyniosły zrealizowane działania. Czasem nie zdajemy sobie sprawy, w jaki sposób i na kogo w największym stopniu mamy oddziaływanie. Często okazuje się to dopiero z perspektywy czasu.

Pół roku to sporo czasu zarówno, by się wzajemnie poznać jak i zrealizować wspólnie wiele fajnych rzeczy. W naszym projekcie liczyła się przede wszystkim dobra zabawa. Tę radość chcemy przekazać naszej lokalnej społeczności. Dzięki warsztatom kuglarskim i samodzielnej pracy nauczyliśmy się bardzo ciekawych wizualnie układów z POI, kijami i wachlarzami ledowymi. Oczywiście początkowo ćwiczyliśmy na specjalnych przyrządach treningowych. Części z nas udało się nawet spróbować akrobacji z prawdziwym ogniem. Mieliśmy okazję nawiązać kontakt z grupą Kasai z Pisza, zajmującą się Fireshow. Nasz trening nadzorowali instruktorzy Patrycja i Bartek. To właśnie dzięki nim i grupie Kasai mieliśmy okazję dowiedzieć się więcej o różnorodnym sprzęcie kuglarskim, w tym ogniowym, obejrzeć wspaniałe pokazy Fireshow w ich wykonaniu oraz samodzielnie spróbować swoich sił z ogniem. Atmosfera ogniska, fireshow, ledshow i bębnów na długi czas zapadnie nam w pamięci i właśnie dlatego 21 sierpnia postanowiliśmy powtórzyć tamte chwile!, organizując na terenie Domu Kultury w Orzyszu kolejne warsztaty kuglarsko-bębniarskie przy ognisku.

 Patrycja i Bartek wprowadzili nas także w tajniki sztuki bodypaintingu. Dowiedzieliśmy się, że poza talentem plastycznym, wyobraźnią i kreatywnością liczą się przede wszystkim dobre materiały na których pracujemy i czas. Mając już pewne podstawy, udało nam się zrealizować wiele pomysłów zarówno na bodypainting jak i tatuaże w zaciszu domowym. Do dyspozycji mieliśmy nie tylko profesjonalne farby, lecz także neonowe spraye, brokat i różnorodne naklejane brylanciki. Raj dla wyobraźni!

Wzięliśmy także udział w spotkaniach na temat animacji gier i zabaw. Nauczyliśmy się skręcać balonikowe zwierzami i różnorodne kształty. Samodzielnie napisaliśmy scenariusz imprezy. Wzięliśmy także udział w WOŚP w Orzyszu, obsługując kilka stanowisk artystycznych, w tym stoisko z balonami, malowaniem włosów, paznokci, tatuaży i bodypaintingu, witając i animując czas wolny dla dzieci.

Podczas realizacji projektu udało nam się zgromadzić sporo zdjęć i nagrań muzycznych, napisać artykuł, zaprojektować nasze logo, nagrać audycję radiową, nakręcić krótkie filmiki instruktażowe. Nagraliśmy wspólnie audiobooka dla dzieci „Król Lew”. Zaprezentowaliśmy swoje umiejętności kuglarskie przed Marszałkiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawem Markiem Brzezinem. Była też pizza, wizyta w restauracji i pogawędki do rana na Messengerze, zdjęcia z dzieciństwa i nagrywanie #pozytywkachallenge. Mieliśmy również okazję do spotkania z prawdziwym youtuberem Kapitanem Przyczepą, który przeprowadził z nami warsztaty.

 

Co nam się nie udało, jakie bariery i przeszkody spotkaliśmy na drodze?

Ostatnie kilka miesięcy nie były czasem łatwym, pod wieloma względami. Najpierw wśród naszej ekipy panowała epidemia grypy. Niespodziewanie pojawiła się również pandemia koronawirusa, która pokrzyżowała wiele planów, w tym również nasze -projektowe. I tak jak reszta naszej społeczności, również i my musieliśmy dostosować się do nowej sytuacji. Początki były trudne. Szczególnie ciężką barierą do pokonania był czas, którego teoretycznie mieli wszyscy więcej niż zazwyczaj. W praktyce okazało się jednak, iż obowiązki szkolne i praca przy komputerze zajmowały znacznie więcej czasu i pochłaniały znacznie więcej energii. Musieliśmy dostosować nasze metody pracy do możliwości uczniów. Świetnym rozwiązaniem okazały się konkursy z nagrodami. Młodzież realizując cotygodniowe wyzwania, w dogodnym dla siebie czasie, mogła wysyłać efekty wykonanej pracy w formie zdjęcia lub filmiku.

Koniec nowym Początkiem. Na zakończenie projektu udało nam się spotkać w „realu” w niewielkim gronie uczestników projektu.  Obejrzeliśmy przygotowaną prezentację z działań projektowych, były również gratulacje, podziękowania, dyplomy i nagrody. W podsumowaniu naszych działań uczestniczyła również Joanna Kamieniecka, która po ponadrocznej nieobecności powróciła do pełnienia swoich obowiązków na stanowisku Dyrektora Domu Kultury w Orzyszu. Młodzież została doceniona i zaproszona do dalszej współpracy oraz zastanowienia się nad propozycjami kolejnego projektu, w którego napisaniu i realizacji pracownicy jednostki chętnie udzielą niezbędnego wsparcia.

Dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się w realizację Młodzieżowej Pozytywki. Cieszymy się na dalsze działania i zachęcamy do dołączenia do nas!

 

Koordynator projektu Młodzieżowa Pozytywka

Ewa Stankiewicz

   
Drukuj | Wyślij znajomym | 2020-07-01 21:07 | Joanna Kamieniecka

Narodowe Czytanie 2020 w Orzyszu

Orzysz na oficjalnej liście miast Prezydenta RP, które w roku 2020 przystąpią do akcji Narodowego Czytania. Nasz pomysł na BEZPIECZNE, wspólne czytanie uzyskał akceptację. W jego myśl, MY - ORZYSZANIE, zarejestrujemy "Balladynę" Juliusza Słowackiego w studio nagrań przy Domu Kultury w Orzyszu i udostępnimy szerokiej publiczności w Internecie w dniu 5 września o godz. 18:00.

Już teraz zachęcamy do ściągnięcia tekstu dramatu ze strony Prezydenta RP pod adresem:
 
 https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2020/tekst-utworu/?fbclid=IwAR3V1klNbJCwc-V0_lIbPKPZQ9Yrn5gGnQyeMjAS4wYvl02J3dVeV7pjwOw

Sprawdźcie, w jakiej roli czulibyście się komfortowo i zapraszamy do współudziału!!!
Nagrania odbędą się w okresie od 1 lipca do 17 sierpnia.
Czekamy na Was!
Zgłoszenia w orzyskim Domu Kultury pod numerem 87 42 37 010. 
   
Drukuj | Wyślij znajomym | 2020-06-19 07:45 | Joanna Kamieniecka

Zapraszamy do współtworzenia Radia Orzysz

Jeśli dysponujesz głębokim, przyjemnym głosem, jeśli masz coś do powiedzenia, jeśli angażuje Cię lokalne życie społeczne - koniecznie dołącz do ekipy Polskiego Radia Orzysz.
Szukamy spikerów, dziennikarzy, głosów do nagrania jingli radiowych.

Skontaktuj się z nami pod numerem: 87 42 37 010 lub osobiście w Domu Kultury w Orzyszu przy ulicy Wojska Polskiego 9 D.

ZAPRASZAMY!

 
Drukuj | Wyślij znajomym | 2020-06-13 17:35 | Joanna Kamieniecka

28 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Bądźcie z nami podczas 28 Finału WOŚP już 12 stycznia! Zabierzcie ze sobą rodzinę i znajomych i wspólnie stwórzmy letnią zadymę w środku zimy!

 

W najbliższą niedzielę 12 stycznia 2020 r. po raz kolejny zagramy z całą Polską podczas 28 Finału WOŚP. W tym roku zbierać będziemy środki na zakup najnowocześniejszych  urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Tego dnia będziecie mogli spotkać wolontariuszy kwestujących na terenie naszej gminy. Po czym ich poznać? Każdy wolontariusz posiada specjalny identyfikator, puszkę i oczywiście serduszka.

 

Podczas 28 Finału WOŚP znajdziecie nas nie tylko na ulicach miasta, lecz również na Plaży Miejskiej podczas morsowania, oraz na Hali MOSiR, na której odbędzie się koncert finałowy! Poza częścią artystyczną przygotowaliśmy dla Was przejażdżki quadami, wozem strażackim, pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej, rozgrzewkę Zumbą, loterię fantową, konkurs na najpiękniejsze przebranie karnawałowe, malowanie twarzy i skręcanie baloników. Podczas koncertu Finałowego odbędą się także licytacje przekazanych przez Was przedmiotów.

Pamiętajcie  W tym roku gramy na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji! Otwórzcie swoje serca!

 

Siema!

Szef Sztabu WOŚP w Orzyszu

Ewa Stankiewicz


 

Drukuj | Wyślij znajomym | 2020-01-07 14:32 | Ewa Stankiewicz

IV Przegląd piosenki żołnierskiej i patriotycznej o statuetkę TYTANOWEGO TYGRYSA

   

Załączniki

  1. Karta zgłoszenia
  2. Regulamin
Drukuj | Wyślij znajomym | 2019-07-23 13:26 | Ewa Stankiewicz

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too